2026 年 1 至 6 月,根據入境事務處「簽證」數據頁所列「根據非本地畢業生留港/回港就業安排獲批來港人士的統計數字」(Immigration Arrangements for Non-local Graduates),獲批個案共 7 480 宗,其中碩士學位 5 680 宗(約 75.9%)、博士學位 909 宗(約 12.2%)、學士學位 891 宗(約 11.9%),「其他學士程度或同等學歷」為 0 宗。換言之,2026 上半年嘅 IANG 獲批個案以碩士為主導;但呢組學歷分布講嘅係「邊啲人獲批」,唔係「邊個學歷層級先符合資格」,兩者要分開讀。
2026 年上半年:博士、碩士、學士各佔多少?
同一個頁面並列咗 2025 全年同 2026 年 1 至 6 月兩組數字,以下佔比係以各時段嘅總數作分母計算:
| 學歷 | 2025 全年 | 2026 年 1–6 月 | 佔比變化 |
|---|---|---|---|
| 博士學位 | 2 367 宗(8.6%) | 909 宗(12.2%) | +3.6 個百分點 |
| 碩士學位 | 22 232 宗(80.5%) | 5 680 宗(75.9%) | -4.6 個百分點 |
| 學士學位 | 3 024 宗(10.9%) | 891 宗(11.9%) | +1.0 個百分點 |
| 其他學士程度或同等學歷 | 7 宗(少於 0.1%) | 0 宗(0%) | — |
| 總數 | 27 630 宗 | 7 480 宗 | — |
要留意呢個頁面嘅標題已經講明係「獲批」個案嘅統計,入面冇列出各學歷嘅申請宗數,所以冇批准率可以計得出來。
同 2025 全年相比,比例有咩變化?
最明顯嘅變化係博士佔比上升:由 2025 年嘅 8.6% 升至 2026 上半年嘅 12.2%,宗數 909 宗亦首次喺呢兩組數字之中多過學士嘅 891 宗(多 18 宗)。碩士仍然係絕對主力,但佔比由 80.5% 回落至 75.9%;學士則由 10.9% 微升至 11.9%。
比較時要守住一個前提:兩個時段長度唔同。2026 年上半年 7 480 宗,只相當於 2025 全年 27 630 宗嘅 27.1%,唔可以用上半年數字去推算全年規模,亦唔可以由此斷定申請量回升或回落。呢啲佔比變化最好當作「構成上嘅變化」來讀,而唔係趨勢證明。
學歷分布,等同 IANG 嘅學歷要求嗎?
唔等同。呢版統計係按已經獲批嘅個案做交叉分類,用途係交代構成;合資格與否係另一層問題,要睇入境事務處就呢項安排公布嘅申請資格同文件要求。呢個頁面本身並冇、亦唔需要回答以下三件事:
- 批准率:冇各學歷嘅申請宗數,所以無法比較「邊個學歷較易批」。
- 處理時間、費用、簽證期限:呢版統計頁冇載列呢類數字。
- 修讀形式上嘅資格條件:呢版冇列明何種課程形式符合資格。
同一部門嘅另一組統計可以做個反證:按「一般就業政策」2025 年嘅獲批個案,學士學位或同等學歷 19 882 宗,佔總數 31 278 宗嘅 63.6%,碩士 7 377 宗(23.6%),博士 2 072 宗(6.6%)。同一個審批部門、同屬工作相關嘅簽證路線,一條以學士為主、另一條以碩士為主,正好說明呢類交叉統計反映嘅係申請人結構,而唔係一條寫明嘅學歷門檻。以地區計,IANG 2026 上半年嘅獲批個案中中國內地佔 7 017 宗(93.8%),申請人結構集中,同樣解釋咗點解學歷分布會偏向某一類。
「係咪要喺香港全日制修讀」呢類問題,去邊度搵答案?
呢類問題屬資格判定,唔屬統計。呢個安排嘅申請資格——包括學歷由邊類院校或課程頒發、修讀形式上有冇要求——係由入境事務處喺該安排嘅官方說明中訂明,呢個統計頁面冇重複列出,亦冇任何一行數字可以回答佢。
因此,即使某個學歷分類喺表中係 0 宗,都唔代表嗰類學歷唔受理。「其他學士程度或同等學歷」2025 年係 7 宗、2026 上半年係 0 宗,宗數極少或為零,可以係申請人數本身稀少所致,唔構成資格上嘅結論。
讀呢兩組數字嘅次序
以下只係一般閱讀方法,唔構成針對個人背景嘅專業意見;實際安排以入境事務處最新公布為準,有需要可向合資格專業人士查詢。
- 先確認自己嘅最高學歷屬於表中邊一個分類。
- 睇該分類喺同一時段嘅宗數同佔比。
- 用同一時段嘅總數做分母,唔好混合唔同時段。
- 將「邊啲人獲批」同「邊啲人合資格」分開兩邊寫。
- 最後核對頁面嘅更新版本:2026 年數字只到 1 至 6 月。
常見問題
2026 年 IANG 獲批個案入面,碩士佔幾多?
2026 年 1 至 6 月共 7 480 宗獲批個案,碩士學位 5 680 宗,佔約 75.9%;其餘為博士 909 宗(12.2%)、學士 891 宗(11.9%),「其他學士程度或同等學歷」0 宗。相比之下,2025 全年碩士宗數為 22 232 宗,佔 27 630 宗嘅 80.5%。
博士係咪比學士更容易獲批?
呢組數字支撐唔到呢個結論。入境事務處嘅統計只按已獲批個案嘅學歷分類列出宗數,冇提供各學歷嘅申請宗數,故此冇批准率可以比較。
學士學位申請 IANG,係咪處於劣勢?
學士喺 2026 上半年有 891 宗(約 11.9%),2025 全年有 3 024 宗(約 10.9%);以 2026 上半年計,學士宗數少於博士嘅 909 宗,喺博士、碩士、學士三類之中排第三,而 2025 全年則排第二。宗數多寡主要反映申請人結構,唔代表審批上嘅優劣。
「其他學士程度或同等學歷」係 0 宗,代表唔可以申請?
唔代表。呢個數字只顯示該分類喺 2026 年上半年冇獲批個案(2025 年為 7 宗)。合資格與否視乎入境事務處就該安排訂明嘅申請條件,唔可以由統計表倒推出來。
網上話 IANG 一定要喺香港全日制修讀,呢張表可以證明嗎?
唔可以。呢個統計頁面按地區同學歷列出獲批個案宗數,冇載列何種修讀形式符合資格嘅規定。呢類資格表述要以入境事務處就該安排公布嘅最新規定為準,本文唔提供針對個別背景嘅判斷。
呢啲數字仲有效嗎?去到邊一日?
官方頁面所列嘅 2026 年數字只涵蓋 1 至 6 月,頁面標示日期為 2026 年 8 月 17 日;本節所述內容係截至 2026 年 10 月嘅官方版本。之後公布嘅版本可能補上全年或部分更新數字,閱讀時以入境事務處最新公布為準。